Şifa Duası Türkçe, Arapça Okunuşu Ve Anlamı: Şifa Duası Faziletleri Ve Faydaları (Tefsir Ve Diyanet Meali Dinle)

sifa-duasi-turkce,-arapca-okunusu-ve-anlami:-sifa-duasi-faziletleri-ve-faydalari-(tefsir-ve-diyanet-meali-dinle)
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sağlığın her şeyden değerli olmasından dolayı şifa duası sık olarak okunmaktadır. Hastalıklardan kurtulmak için veya herhangi bir hastalığa yakalanmamak amacı ile en çok okunan dualar arasında şifa duası yer almaktadır.

Şifa Duasının Arapça Okunuşu Nasıldır?

Şifa duasının Arapça okunuşu şu şekilde ifade edilmektedir: “Ezhibil-be’se rabben’nasi eşfi ve enteş’şafi la şifae illa şifauke şifaen la yugadiru sekame.” biçiminde olmaktadır.

Şifa Duasının Türkçe Anlamı Nedir?

Şifa duası en etkili olan dualardan bir tanesidir. Şifa duasının Türkçe anlamı şu şekilde olmaktadır: “Bu hastalığı bitir, ey insanların Rabbi! Bize şifa ver çünkü bir tek sen şifa verirsin. Senin verebileceğin şifadan başka bir şifa yoktur. Öyle bir şifa ver ki bize, hiçbir hastalık kalmasın.” Biçiminde ifade edilmektedir.

Şifa Ayetleri Hangileridir?

Hastalanan bir kişi, ölüm ya da ihtiyarlık dışında her hastalığa karşı adeta bir şifa olduğunun bilincinde olmaktadır. Bu bilinç ile profesyonel hekimlere başvurularak mevcut tedavi yolları aranmalıdır. En önemli olan da Yüce Allah’a sığınarak şifa bulabilmesi için dua etmelidir. Bu amaç ile bazı âlimler de Kur’an-ı Kerim içerisinden şifa konulu olan ayetlerin okunmasını tavsiye etmişlerdir. Şifa için okunmakta olan bazı ayetler şu şekilde ifade edilmektedir: Tevbe, 9/14; Nahl, 16/69; Yûnus, 10/57; Fussılet, 41/44, Şu’arâ, 26/80 biçiminde olmaktadır.

Şifa Duasının Faziletleri Nelerdir?

Kur’an-ı Kerim içerisinde şifa konulu olan bazı ayetler mevcut halde bulunmaktadır. Bahsedilen ayetlerin çeşitli hastalıklara karşı şifa niyeti ile birlikte okunması tavsiye edilmektedir. İnsanlar için en önemli olan şey sağlıktır ve herhangi bir hastalık ile karşılaşılma durumunda şifa için Yüce Allah’a dualar edilmektedir. Hadis kaynakları içerisinde Peygamber Efendimiz olan Hz. Muhammed’in okumuş olduğu şifa duasına da yer verilmiştir.

Hz. Âişe’den (r.A.) şu biçimde rivayet edilmiştir: “Hz. Peygamberimiz (s.A.S.), hasta olan pek çok akrabalarının üstüne okuyarak sağ eli ile onları sıvazlar ve ardından şöyle söylerdi: “Ezhibil-be’se rabben’nasi eşfi ve enteş’şafi la şifae illa şifauke şifaen la yugadiru sekame.” Biçiminde dua okurdu. Bu açıdan bakıldığında şifa duası en tesirli ve en önemli olan duaların arasında yer almaktadır. Şifa duası ile Allah’ın izni ile hastalıklar şifa bulmaktadır, Acıları ve yaraları hafiflemektedir. Hasta olan kişiler hastalıklarının tedavi yolarını araştırmalı ve bu konuda uzman olan doktorlara görünmelidir. Daha sonrasında ise Allah’a tevekkül ederek ondan şifa vermesini dilemelidir. Allah izin verdiği sürece her şey mümkün olmaktadır. Ölüm ve yaşlılık dışında şifa duası bütün hastalıklar için okunabilmektedir. 

Yol Duası: Uzun Yola Çıkarken Okunacak Yolculuk Duası Türkçe, Arapça Okunuşu Ve Anlamı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Şifa Duası Türkçe, Arapça Okunuşu Ve Anlamı: Şifa Duası Faziletleri Ve Faydaları (Tefsir Ve Diyanet Meali Dinle)

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İzmir ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin