Nas Felak Suresi Türkçe, Arapça Okunuşu ve Anlamı: Nas Felak Duası Faziletleri ve Faydaları (Tefsir ve Diyanet Meali Dinle)

nas-felak-suresi-turkce,-arapca-okunusu-ve-anlami:-nas-felak-duasi-faziletleri-ve-faydalari-(tefsir-ve-diyanet-meali-dinle)
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Nas ve Felak Sureleri, insanın başına gelebilecek her tür kötülükten korunabilmesi için okunan surelerdir. Nas kelimesi “insanlar” anlamına gelirken, Felak kelime ise “sabah aydınlığı” demektir..

Nas Suresinin Türkçe Okunuşu

 1. Kul e’ûzü birabbinnâs
 2. Melikinnâs
 3. İlâhinnâs
 4. Min şerrilvesvâsilhannâs
 5. Ellezî yüvesvisü fî sudûrinnâsi
 6. Minelcinneti vennâs

Felak Suresinin Türkçe Okunuşu

 1. Kul e’ûzü birabbil felak
 2. Min şerri mâ halak
 3. Ve min şerri ğasikın izâ vekab
 4. Ve min şerrinneffâsâti fil’ukad
 5. Ve min şerri hâsidin izâ hased

Felak ve Nas Suresi Türkçe Anlamı 

Nas ve Felak surelerinin konusu genel olarak başımıza gelecek tüm kötülüklere karşı Allah’a sığınmak ve O’nun yarattıklarının şerrinden bizi korumasını istemektir. Gerek kötü kalpli cinlerden, gerek şeytandan gerekse haset eden insanlar için yalnız Allah’a sığınmamız gerektiği anlatılmaktadır. Çünkü gökyüzünü ve yeryüzünü, ikisi arasındaki her şeyi Allah yaratmıştır. Allah birdir ve tektir. Tüm kötülüklerden bizi koruyan da Allah’tır. 

Felak ve NasSuresi Anlamı ve Önemi Nedir? 

Bu dünyada edindiğiniz nimetler için yalnız Allah’a hamd ve şükrederiz. Allah, yarattığı alemdeki her şeyi çevrelemiş, sarmış ve idare etmektedir. Sığınacak tek makam da O’nun makamıdır. Nas ve Felak sureleri de hem gelecek tüm kötülüklerden korunmak hem de bu kötülükler karşısında yalnız Allah’a sığınmak gerektiğini vurgulamaktadır.

Felak ve Nas Suresi Kaç Ayet ve Ne Zaman İndirildi? 

Nas Suresi 6, Felak Suresi ise 5 ayetten oluşmaktadır. Surelerin her ikisi de Mekke döneminde indirilmiştir. Her iki sure de 30. cüzün içerisinde yer alır. Kur’an-ı Kerim’in son sayfasında bulunur. Felak Suresi iniş sırasına göre 20. sırada iken Nas Suresi ise 21. sırada yer almaktadır. 

Felak ve Nas Suresi Okumanın Faydaları Nelerdir? 

İki sure de bizlere sinsice vesvese veren şeytanın, kötülüğe sürükleyen cinlerin ve insanların şerrinden korunabilmemiz için yalnız Allah’a sığınmamız gerektiğini söyler. Bizi yaratan Allah, ayrıca bizi devamlı olarak gözlemekte ve korumaktadır. İnsan kendini yalnız, kimi zaman çaresiz hissettiğinde ya da vesveselere kapıldığında da bu sureleri Türkçe ya da Arapça okuyabilir.

Felak ve Nas Suresi Abdestsiz Okunur mu? 

Kur’an-ı Kerim abdest alınıp temizlenmeden okunmamalıdır. Kur’an-ı Kerim’e dokunarak okuyacaksanız mutlaka temizlenmeniz yani abdest almanız gerekmektedir. Fakat Nas ve Felak sureleri kolay ezberlenebilen ve her an okuma ihtiyacı hissedebileceğiniz surelerdir. Bu yüzden kendinizi kötü hissettiğiniz anlarda ya da genel olarak kötülüklerden korunmak için istediğiniz zaman Nas ve Felak Surelerini ezbere ya da bir yere yazarak abdest almadan okuyabilirsiniz.

Felak ve Nas Suresi Hikmeti ve Sırları Nelerdir? 

Nas ve Felak sureleri içinde yaşadığımız alemi ve bu alemin sırlarını bizlere göstermektedir. İnsanın bilgisi yaşadığı alemde metafiziksel alanda oldukça sınırlıdır. Fakat Nas ve Felak sureleri okunarak insanlar korku ve panik anlarında Allah’a sığınabilirler. Allah, insana şah damarından daha yakındır ve koruyup gözeten de yalnız O’dur.

Felak ve Nas Suresi Ne Zaman ve Neden Okunmalıdır? 

İnsanı kötülük yapmaya iten şeytan ve bir başka alemde yaşadığını bildiğimiz cinler gözle görülmeyen varlıklar olarak kabul edilmektedir. Diğer yandan cinlerin de insanların da arasında “kötü” diye nitelendirdiğimiz kimseler vardır. Kötülerin şerrinden ve hasetinden korunmak isteyen ve bunlardan korkan kişiler Nas ve Felak surelerini istedikleri zaman yer fark etmeksizin okuyabilirler. 

Nas ve Felak sureleri genelde sesli bir şekilde okumalıdır. İnsan korku ve kaygı halinde iken okunduğu takdirde kendini çok daha huzurlu hissedecektir. Nas ve Felak sureleri tesirli sureler olarak bilinmektedir. Gece vakitlerinde çöplerin yanından geçerken ya da banyoda temizlenirken okunmalıdır. Bu sureler okunduğunda Allah, kişiyi görünen ve görünmeyen her tür tehlike ve kötülükten korumaktadır. 

Felak ve Nas Suresi Ne Anlatıyor? 

Allah, karanlığı aydınlığa çeviren yegane yaratıcıdır. Gece ve gündüz yalnız onun emrindedir. Felak suresinde “Sabahların Rabbine sığınırım” ifadeleri ile açıkça belirtilmiştir. O’nun yarattığı her tür varlığın şerrinden, gece çöktüğünde gecenin şerrinden, büyü yapan kimselerin yaptığı büyülerden, kıskançlığa kapılan insanların şerrinden korunmak için Felak Suresi okunmaktadır.

Nas Suresi ise ilk ayetinde; insanların ve tüm alemlerin Rabbi olan Allah’a sığınmamız gerektiği belirtilmiştir. Gizlice insanların kalplerine vesvese veren şeytan, kimi zaman bir cin, kimi zaman bir insan vesilesiyle bize kötülük edebilir. İşte bu türden kötülüklere karşı Allah’a sığınmamız gerektiği belirtilmiştir. Allah bizleri her tür kötülükten korur.

FELAK VE NAS SURESİ DİNLE (DİYANET MEALLİ)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Nas Felak Suresi Türkçe, Arapça Okunuşu ve Anlamı: Nas Felak Duası Faziletleri ve Faydaları (Tefsir ve Diyanet Meali Dinle)

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İzmir ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin