Finlandiya Hakkında Her Şey; Finlandiya Bayrağının Anlamı, Finlandiya Başkenti Neresidir? Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir?

finlandiya-hakkinda-her-sey;-finlandiya-bayraginin-anlami,-finlandiya-baskenti-neresidir?-saat-farki-ne-kadar,-para-birimi-nedir?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 Kentsel, sanayileşmiş, kıyı güneybatı Finlandiya ve kırsal iç kuzeydoğu arasındaki ayrım, kültür ve kimlik açısından önemli bir tarihsel ve bölgesel ayrımdır. Bununla birlikte, sosyalist ve sosyalist olmayan bağlantılar siyasi düzeyde daha anlamlıdır. Bu ayrımlara rağmen, çoğu vatandaş ortak bir kültürü ve mirası paylaştıklarına kuvvetle inanmaktadır.

 Finlandiya Hakkında Her Şey

 Finlandiya doğuda Rusya, güneyde Finlandiya Körfezi ve Estonya, batıda Bothnia Körfezi ve İsveç, kuzey ve kuzeybatıda Norveç ile sınır komşusudur. Topraklarının dörtte biri Kuzey Kutup Dairesi’nin kuzeyindedir. Ülkeyi dört fizyografik-biyotik bölge bölüyor. Takımada kuşağı, güneybatı kıyı sularını ve Åland Adaları’nı kucaklar. Düşük kabartmalı ve killi topraklardan oluşan dar bir kıyı ovası, tarihsel olarak en yoğun kırsal yerleşim ve karma tarım üretiminin alanı, Rusya ve İsveç sınırları arasında uzanır.

 Fince, kuzeydoğu Avrupa, Rusya ve Batı Sibirya’da, Saami (Lapp) ve Macarca’yı içeren bir grup olan Finno-Ugric dilleri ailesine aittir. En yakından ilişkili diller Estonca, Votish, Livonian, Vepsian ve Balto-Finnik şubesinin yakın müttefik Karelya lehçeleridir.

 Yaklaşık 1,5 milyon sauna, özellikle kırsal peyzajda önemli görsel mimari sembollerdir. Saunada ritüelleştirilmiş banyo, sosyallik, misafirperverlik, temizlik, sağlık, sisu (“cesur azim”) ve atletizm hakkında bir kültürel fikirler ağını güçlendirir. Elias Lönnrot tarafından on dokuzuncu yüzyılın başlarında sentezlenen destansı bir şiirolan Kalevala, Fin kökenlerinin, birliğin ve bir halk olarak kaderin güçlü bir edebi çağrışımıdır.

 Hayvancılık, balıkçılık, avcılık, katran üretimi ve seyyar satıcılığın yanı sıra köylü ekonomisinde önemli bir unsurdur. El sanatları ve zanaatkar gelenekleri tarihsel olarak iyi gelişmiştir ve bazıları endüstriyel üretime geçişte hayatta kalmıştır. Erkekler mobilya, koşum takımı, ahşap kaplar veya “kile” ( vakka ) ve metal işlerinde uzmanlaşmıştır. Kılıf bıçağı ( puukko ) çok yönlü bir aletti ve eğlence amaçlı avcılık ve balıkçılıkta erkekliği simgelemeye devam ediyor. Tekstil ve dantel yapımında uzmanlaşmış kadınlar. Dokuma yün duvar kilim ( ryijy ) bir ailenin mirasının simgesi olan evlerde özellikle popüler bir sanat formu haline geldi.

 Geleneksel doğaüstü kavramların diğer Balto-Fin halklarınınkilerle çok ortak yanı vardır. Dünyanın yaratılışı, kültür kahramanı Väinämöinen ile ilişkilendirildi. Hıristiyan ve ortaçağ İskandinav etkisinden önce, din, uygulayıcıların mevcut dünya ile evrenin yukarı ve aşağı alemleri arasında arabuluculuk yapmasıyla şamanizmi içeriyordu. Canlı ve ölü, geleneksel Fin ve Karelya inancında yakın bir birlik oluşturuyordu. Ölüm büyük ölçüde yeni bir ikametgaha transfer olarak görülüyordu. Temizliğin ve saflığın bir sembolü olarak sauna, ritüelleştirilmiş sosyal banyoların yanı sıra terapötik ve tedavi edici faaliyetlerin odak noktasıydı. Yirminci yüzyılda hastanelerin bulunmasından önce saunalarda doğum yapmak yaygındı. Hala bu geleneklerin bazıları devam etmektedir.

 Finlandiya Bayrağının Anlamı

 Finlandiya bayrağı beyaz bir arka plan üzerinde mavi bir haç şeklindedir. Ulusal arması, gümüş güllü kırmızı bir alan üzerinde duran taçlı bir aslan, on altıncı yüzyılın İsveç hanedan armalarından türemiştir ve çeşitli posta pullarında, banknotlarda ve madeni paralarda ve resmi mühürlerde yer almaktadır.

 Finlandiya’nın Başkenti

 Finlandiya başkenti Helsinki’dir.

 Finlandiya’nın Para Birimi

 Finlandiya para birimi Euro’dur.

 Finlandiya İle Türkiye Arasındaki Saat Farkı

 Türkiye Finlandiya arasında saat farkı yoktur.

Çin Hakkında Her Şey; Çin Bayrağının Anlamı, Çin Başkenti Neresidir? Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Finlandiya Hakkında Her Şey; Finlandiya Bayrağının Anlamı, Finlandiya Başkenti Neresidir? Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İzmir ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin