DenizBank 610 milyon dolar yurt dışı ihraç gerçekleştirdi

denizbank-610-milyon-dolar-yurt-disi-ihrac-gerceklestirdi
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bankadan yapılan açıklamaya göre, DenizBank, elde edilen kaynağı, enerji verimliliği, yenilenebilir enerji ve iklim değişikliği risklerini ortadan kaldırmaya yönelik yeşil ekonomi projelerinin, finansmana erişimi kısıtlı olan kadın girişimcilerin ve stratejik önem atfettiği tarım sektörünün finansmanının yanı sıra 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen birey ve işletmelerin desteklenmesi hedefiyle kullanacak.

Emirates NBD Capital Limited (EMCAP) koordinatörlüğünde, yurt dışı havale akımlarına dayalı seküritizasyon programı tahtında gerçekleşen işleme 12 yatırımcı katıldı.

Kredinin sürdürülebilir finansmana konu olan önemli bölümünde, yatırım ve kalkınma kuruluşlarından Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Uluslararası Finans Kurumu (IFC) ve Proparco yer aldı.

Bu fonlama aynı zamanda EBRD ve Proparco’nun Türkiye’de gerçekleşen deprem felaketinin yaralarını sarmaya yönelik sağladıkları ilk finansman desteği olma özelliğini taşıyor. Edinilen yurt dışı kaynak ile birlikte bankanın, Emirates NBD hissedarlığında ekonomiye sağladığı sürdürülebilirlik ilintili finansman miktarı 2,1 milyar dolara ulaştı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş, ülke ekonomisini desteklemeyi milli görev addettiklerini, yurt dışı fonlamalar ile bankaya uzun vadeli kaynak getirmeye devam etmenin kendileri için memnuniyet ve gurur vesilesi olduğunu ifade etti.

Ateş, şunları kaydetti:

“Şubat 2021’de gerçekleştirdiğimiz seküritizasyon işlemimiz ile uluslararası piyasalardan 435 milyon dolar tutarında fon sağlamıştık. Şimdi gerçekleştirdiğimiz 610 milyon dolar tutarındaki seküritizasyon işlemi ile ekonomimize katkımızı güçlü şekilde sürdürüyoruz. Temin ettiğimiz kaynağın önemli bir kısmını, gezegenimizin ve doğal kaynaklarımızın geleceği açısından yatırım yapılması bugün zorunluluk haline gelen yenilenebilir enerji, enerji verimliliği ve iklim değişikliği risklerini ortadan kaldırmaya yönelik yeşil ekonomi yatırımlarına ayıracağız.

Bir diğer odak noktamız ise finansmana erişimi kısıtlı olan kadın girişimcilerin işlerini büyütmeleri. Edindiğimiz fonlama ile kadın girişimciliğini destekleyerek sürdürülebilirlik hedeflerinin önemli bir sacayağı olan toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda mesafe kat edilmesine katkılarımızı devam ettiriyoruz.”

“Tarımın ülkemiz ve geleceğimiz için taşıdığı hayati öneme binaen, çiftçilerimizin finansmanı ve üretimin devamlılığı konusuna da hassasiyetle yaklaşıyor; tarımla uğraşan küçük ve orta ölçekli işletmelere desteğimizi temin ettiğimiz yeni kaynağımızla sürdürüyoruz.” diyen Ateş şunlara vurgu yaptı:

” Türkiye tarihinin yaşadığı en büyük doğal afetin ardından, bölgenin ayağa kaldırılması için sahanın ihtiyaçları paralelinde uzun soluklu ve sürdürülebilir destek mekanizmaları yaratmanın öneminin farkındayız. Depremin ilk dakikalarından itibaren kurum olarak gerek maddi gerek insani yardımlarımızla ortaya koyduğumuz seferberliğin devamı niteliğinde, sağladığımız finansmanın önemli bir bölümünü depremden etkilenen vatandaşlarımızın ve işletmelerimizin yaralarını sarmak için kullanacağız. İşlemimizin ülkemize ve ekonomimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.”

“DENİZBANK, EBRD’NİN ÖNEMLİ ORTAĞI”

EBRD Finansal Kurumlardan Sorumlu Türkiye Başkan Vekili Arthur Poghosyan ise iki kurum arasındaki sağlam işbirliğine vurgu yaparak, DenizBank’ın EBRD’nin önemli bir ortağı ve bu projede onlarla birlikte çalışmaktan memnuniyet duyduklarını belirtti.

Poghosyan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“DenizBank ile birlikte Afet Eylem Çerçevesi kapsamında sağladığımız bu desteğin 6 Şubat depremlerinin ardından normal hayata dönmek için mücadele eden sayısız kişi ve şirkete yardımcı olacağına eminim. EBRD olarak, etkilenen bölgelerdeki beşeri sermayeyi, istihdamı ve geçim kaynaklarını desteklemek ve bu şehirlerin Türkiye ekonomisine yeniden entegrasyonunu sağlamak için finansal ortaklarımızla çalışmaya devam edeceğiz. Kriz ve belirsizlik zamanlarında, finansal kuruluşlar ve bir bütün olarak Türkiye ekonomisi için güçlü bir ortak olmaktan gurur duyuyoruz.”

IFC Türkiye ve Orta Asya Direktörü Wiebke Schloemer de Türkiye’ye verdikleri uzun vadeli destek verdiklerini, bu finansmanla, işletmeleri ayakta tutmak ve ekonomik büyümeyi artırmak için, Türkiye’deki mikro, küçük ve orta ölçekli işletmeleri ve küçük ölçekli çiftçileri desteklemeyi hedeflediklerini belirtti.

Schloemer, “DenizBank ile işbirliğimizi daha da güçlendirmeyi dört gözle bekliyoruz, bu amaçla ekonomide yetersiz hizmet alan kesimlerin finansmana erişimini artırmak için yeni projeler aramaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Proparco Türkiye ve Orta Asya Bölge Direktörü Stephane Froissardey, DenizBank’a sağladıkları finansman aracılığıyla Türk bankacılık sektörünü desteklemek için uluslararası kalkınma kuruluşlarıyla güçlerini birleştirmekten gurur duyduklarını açıkladı.

Froissardey, “Proparco’nun Türkiye’de yurt dışı havale akımlarına dayalı ilk seküritizasyon işlemi olan bu proje, ayrıca iklim finansmanına destek sağlama stratejimizle de örtüşüyor. İlave olarak tüm paydaşların da önemli iş birliği ile finansmanın bir kısmını 6 Şubat felaketinden etkilenen depremzedelerin yaralarını sarmak için kullanacağız. Hedeflerimiz doğrultusunda gelecekte de itibarlı ve etkin iş ortaklarımızla projelerde birlikte yer almayı sürdüreceğiz.” yorumunda bulundu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
DenizBank 610 milyon dolar yurt dışı ihraç gerçekleştirdi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İzmir ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin